Есеј
Реч есеј води порекло од француске речи esssai која значи покушај, оглед.
Есеј је прозни облик писменог изражавања који има кратку форму и чији је циљ да на основу личног става аутора, закључивања и информисаности, обухвати и прикаже одређену тему.
Тема може бити из области личног живота, али и да се односи на научну, друштвену и уметничку тему.
Аутор мора бити добро упознат са темом којој приступа, да би на основу тога могао да је прикаже и приближи публици на другачији начи и из личног угла.
У писању се користе поетска и реторичка средства. Уметнички елементи дају садржају већу вредност.
Есеј може припадати књижевној врсти, али и области науке и новинарства у зависности од теме и начина обраде. Може да садржи елементе више области и да буде написан у форми чланка, прозне песме, кратке приче, репортаже или расправе.
Енглески писац Олдос Хаксли је рекао да је есеј литерарно средство којим се може рећи скоро све о готово било чему. Ову тезу можете усвојити ако желите да у писменој форми искажете своје мишљење о некој области која вас интересује.
Стил есеја је богат, динамичан, емоционалан. У њему се исказује субјективни став, али може да садржи и запажања о уметничким одликама и вредностима књижевног дела, па чак и критичку оцену.
Есеј и књижевно-научне врсте
Есеј спада у књижевно-научне врсте. Сам назив ове врсте литерарног стваралаштва говори да се налази на граници између уметности и науке. У књижевно-научним врстама доминирају наука, чињенице, тачни подаци о теми или појму којим се аутор бави. Теме у овој области су, као и у уметничкој књижевности, бескрајно разнолике; може се писати о уметности, о разним појавама у култури и друштву, о личностима, о историјским догађајима...
Превасходни циљ књижевно-научних врста је да нас о нечему информишу, да нам обогате знање и отворе интелектуалне видике. Оно што је у њима уметничко је приповедни начин излагања садржаја, лични утисци и ставови аутора о теми којом се у тексту бави, као и стил изражавања карактеристичан за сваког аутора понаособ.
У књижевно-научне врсте спадају:
Есеј,
Путопис,
Репортажа,
Мемоари,
Дневник,
Биографија,
Аутобиографија.
Како написати есеј
Упутство за писање есеја можете прочитати на страни Супер учење у курсу Библиотека,
http://superucenje.org.rs/ucenje/mod/book/view.php?id=326&chapterid=115