Књижевно дело, критика и приказ
Структура прозног књижевног дела
Да бисмо разумели неко књижевно дело морамо разумети организацију његових делова, елемената. Књижевно дело је јединствена и складна уметничка целина, састављена од више елемената који, чврсто повезани, чине његову структуру. Елементи којима је одређена структура прозног дела су: грађа, тема, мотив, фабула, сиже, лик, уметнички поступци, композиција, мисли, идеје, језик дела.
Грађа је материјал који се налази ван књижевног дела, а уметник га користи у стваралачком поступку и од њега ствара књижевноуметничко дело.
Тема је оно о чему писац говори у свом делу, што чини основу дела.
Мотив је мањи део у оквиру теме.
Фабула је збир догађаја у делу узрочно –последично повезаних крз које нам писац саопшава тему.
Сиже је распоред догађаја у делу, начин на који писац распоређује догађаје из фабуле.
Лик (јунак) је личност која се појављује у делу, коју писац жели да прикаже што потпуније. Спољашњи изглед (опис) је портрет, а унутрашње (психичке) особине чине карактер. То су јунакове мисли, осећања, морал, добре и лоше стране.
Идеја је основна мисао дела која се обликује кад се прочита цело дело и читалац повежесве елементе дела.
Начин уметничког казивања може бити: описивање (лика, догађаја, простора), приповедање (причање о ликовима и догађајима), дијалог и монолог.
Наратор је приповедач у делу. Приповедање може бити у трећем лицу (све зна, све види и све чује - свезнајући приповедач) и у првом лицу.
Тачка гледишта је угао виђења, становиште или перспектива из које приповедач прича.
Композиција је начин на који је састављено неко дело, начин на који су повезани сви делови у њему.
Приказ књиге и књижевна критика
Кад се пише књижевна критика комбинује се анализа књижевног дела са личном проценом дела. Књижевна критика и приказ се разликују од разговора о књигама. У књижевној критици/приказу морате показати вештину стварања новог дела док анализирате текст. Морате да вреднујете оно што читате, не само да пишете о чему сте читали. Онда ћете поделити са другима оно што сте научили док сте читали причу, роман...
Иако појам књижевна критика звучи критички, не значи да вам се не свиђа то што читате. Појам критика указује на процес критичког мишљења о тексту и процењивање текста. Не тражи се да имате негативан став о прочитаном делу. Напротив, треба да тражите оно што је добро у њему и да то истакнете.
Реч критика је грчког порекла и значи судити, проучавати, оцењивати.
Више о изради приказа текста (књиге) прочитајте у лекцији Од читања до приказа књиге у курсу Библиотека на страни Супер учење.